Početak / Izbor urednika /

Rizična područja: Gdje su najčešći potresi u Europi?

15:00
18. februar 2023.

Rizična područja
Gdje su najčešći potresi u Europi?

Razorni potres u Siriji i TurskojNedavni jaki potresi u graničnom području između Sirije i Turske uzrokovali su duboke brazde i pukotine. Čak su i ceste i željezničke pruge u nekim slučajevima pomaknute za nekoliko metara. - © dpa

Potresi u Siriji i Turskoj u veljači 2023. izazivali su dramatična razaranja i odnijeli veliki broj žrtava. Objašnjavamo gdje su Europi najčešći potresi.

Statistike pokazuju da se u dijelovima Europe uvijek iznova događaju potresi s visokim potencijalom štete. Nisu pogođene samo Turska, jugoistočna Europa, Italija, Španjolska i Portugal, već i dijelovi srednje Europe. Potresi, koji tamo uglavnom imaju vulkansko podrijetlo, često se događaju i na atlantskom otoku Islandu.

Sudar kontinentalnih ploča

Većina potresa u Europi uzrokovana je naprezanjima u zemljinoj kori, koja su posljedica tektonike ploča. U južnoj Europi Afrička ploča pritišće Euroazijsku ploču, proces koji je već otvorio brojne planinske lance, posebno u jugoistočnoj Europi, i dovest će do nestanka Sredozemnog mora za 50 do 60 milijuna godina.

Duž brojnih frakturnih zona i rasjeda u području ovih granica ploča, rastući tlak može se gomilati, ponekad desetljećima, sve dok se napetosti iznenada ne oslobode, oslobađajući goleme količine energije. Što su veće akumulirane količine energije, to su potresi jači.

Posebno su ugroženi gusto izgrađeni gradovi

Međutim, ne samo potencijalna opasnost od potresa, već i geološka priroda podzemlja i regionalna infrastruktura imaju značajan utjecaj na to koliko ozbiljno posljedice potresa mogu biti po stanovništvo i gospodarstvo pogođenih regija.

U tu je svrhu EFEHR (European Facilities for Earthquake Hazard), neprofitna mreža za analizu opasnosti i rizika od potresa u euro-mediteranskoj regiji, izradila i kartu rizika od potresa. Nudi informacije o tome gdje se mogu očekivati ​​posebno razorne posljedice potresa.

Podaci bi trebali pomoći u razvoju standarda za protupotresnu gradnju i definiranju koncepata osiguranja u cilju što većeg obuzdavanja učinaka potresa. Unatoč tome, rizik koji proizlazi iz razornih potresa i dalje je posebno visok u gusto naseljenim regijama poput gradova.

Najjači potresi u Hrvatskoj i regiji?

Jedni od najjačih potresa prema zapisima na području Hrvatske desili su se u Slunju 1511. godine i u Dubrovniku 1667. godine. Ne zna se točan broj poginulih i ranjenih tada u Dubrovniku, ali procijenjeno je oko 2200. Najjači izmjereni potresi u regiji: Crnogorsko primorje magnitude 7, Skopje 6.9 i Banja Luka 6.6.

Vrijeme & Radar urednički tim
Više o temi
UV zračenje, kateogrije UVA, UVB i UVC, UV indeks
nedjelja, 1. juni 2025.

Budite sigurni na Suncu

UV zračenje: UVA, UVB, UVC i UV indeks
Lijepo spavajte unatoč ljetnim vrućinama
nedjelja, 22. juni 2025.

Tropske noći

Lijepo spavajte unatoč ljetnim vrućinama
Mikroklima i urbani toplinski otoci
srijeda, 2. juli 2025.

Dodatno zagrijan grad

Mikroklima i urbani toplinski otoci
Svi tematski članci
Ovo bi vas moglo zanimati
Toplinski val vlada Europom, rekordi
utorak, 1. juli 2025.

U Španjolskoj 46.6°C

Toplinski val vlada Europom, rekordi
Raste opasnost od toplinskog vala
utorak, 1. juli 2025.

Lokalno u regiji do 40°C

Raste opasnost od toplinskog vala
Nekima manje vruće, ponegdje uz pljusak
petak, 4. juli 2025.

Jug vrlo vruć i za vikend

Nekima manje vruće, ponegdje uz pljusak
Svi članci
Vrijeme & Radar

www.vrijemeradar.ba

facebookKontakt
Privatnost | Pravne informacije | Izjava o pristupačnosti