Vrijeme & Radar
Početak / Izbor urednika /

Polarna svjetlost, Aurora borealis, obojila nebo regije u crveno. Zašto crvene boje?

13:00
6. novembar 2023.

Aurora borealis
Polarna svjetlost obojila nebo regije

Polarna svjetlost snimljena večeras iz Donjeg MiholjcaPolarna svjetlost iz Imotskog, StudenciPolarna svjetlost večeras viđena iz Koprivnice.Polarna svjetlost večeras viđena iz Koprivnice.Polarna svjetlost sa SljemenaPolarna svjetlost iznad Prijedora, BiH
1/6
Polarna svjetlost snimljena večeras iz Donjeg Miholjca - © crometeo.hr, facebook

Polarna svjetlost uljepšala je nebo zapadnog Balkana, što se rijetko viđa. Crvena boja neba je bila od Slavonije, preko Bosne i Hercegovine do juga Dalmacije.

Prije dva dana Sunce je poslalo koronalni izbačaj mase prema Zemlji, pa su se oni koji prate ovaj fenomen nadali da pri vedrom nebu mogu imati te sreće u nedjelju navečer gledati ples boja. Brojne su slike na društvenim mrežama koje pokazuju vrlo crvenu boju neba.

Moguće da će biti još sličnih situacija kako se aktivnost Sunca bliži maksimumu. Rijetko se viđa sa naših prostora, pošto su udaljenija do Sjevernog pola. Iz Hrvatske je zabilježena u novije vrijeme 1991., 2000., 2003., 2005. i 2015. godine.

Tijekom maksimuma sunčeve aktivnosti imamo mnogo sunčevih pjega, ispupčenja, bljeskova i erupcija. Što je više sunčevih pjega, više je i energije oslobođeno u svemir, pa su i aktivnosti koje dovode do pojave polarne svjetlosti veće.

Polarna svjetlost je posljedica interakcije sunčeve aktivnosti i magnetosfere (zaštita naše atmosfere od sunčevih čestica koje bi inače naš planet učinile neprikladnim za život).

Zašto crvena boja neba?

Iako je većina aurora zelenkasto-žute boje, događa se i pojava crvene boje, posebno kada je aktivnost Sunca izraženija što je i sada bio slučaj. Sunčevom vjetru, kao izvoru energije za polarnu svjetlost, treba oko 2 do 3 dana da dođe do Zemlje.

Što se tiče nadmorske visine na kojoj se pojavljuje polarna svjetlost, ona se kreće od oko 90km do preko 600km. Boja polarne svjetlosti ovisi o vrsti molekula zraka i njihovoj visini u atmosferi. Na primjer, atomi kisika svijetle zeleno na visini od 100 kilometara, a narančasto do crveno na visini od 200 kilometara.

Zemljino magnetsko polje skreće nabijene čestice Sunčevog vjetra prema Sjevernom i Južnom polu. Tamo uranjaju u Zemljinu atmosferu. U gornjim slojevima atmosfere sudaraju se s molekulama zraka i prenose dio svoje energije. Osobito su molekule kisika i dušika ionizirane i time potaknute na sjaj.

Vrijeme & Radar urednički tim
Više o temi
Pogled na pješčanu oluju sa tla i zraka
ponedjeljak, 21. april 2025.

Habub

Pogled na pješčanu oluju sa tla i zraka
tulipani u cvatu
nedjelja, 4. maj 2025.

Video: More cvijeća

Poznati nizozemski tulipani u cvatu
Kako planine utječu na prognozu vremena?
subota, 10. maj 2025.

Mikro i makro uloga

Kako planine utječu na prognozu vremena?
Svi tematski članci
Ovo bi vas moglo zanimati
Nevrijeme u Srbiji, naslage leda 10cm
četvrtak, 8. maj 2025.

Kao da je zima

Nevrijeme u Srbiji, naslage leda 10cm
Superćelija napravila štetu u Rumunjskoj
srijeda, 7. maj 2025.

Ljetne oluje u proljeće

Superćelija napravila štetu u Rumunjskoj
Sunčanija nedjelja, s sjevera stiže kiša
nedjelja, 11. maj 2025.

Nedjelja lokalno oko 25°C

Sunčanija nedjelja, s sjevera stiže kiša
Svi članci
Vrijeme & Radar

www.vrijemeradar.ba

facebookKontakt
Privatnost | Pravne informacije