Početak / Izbor urednika /

Atmosferske rijeke i obilne oborine

16:30
25. septembar 2024.

Prirodni fenomen
Atmosferske rijeke i obilne oborine

Na Vrijeme&Radar se jasno može prepoznati uski dugački pojas oborina

Prirodni fenomen koji se ogleda u transportu ogromne količine vlažnog zraka na velike udaljenosti, donoseći sa sobom obilne oborine. Što predstavlja atmosferska rijeka?

Atmosferske rijeke, poput one koja će hraniti frontu kao na prvoj slici i ostaviti obilne oborine/padavine do četvrtka (26.9.2024.) na zapadu Europe, glavni su mehanizam horizontalnog transporta vodene pare u atmosferi. Povezani su s niskim mlaznim strujama koje nastaju ispred hladnih fronti i oluja na srednjim geografskim širinama, a europska atlantska obala jedno je od područja na koje obično utiču.

Atmosferske rijeke isporučuju 20%–30% godišnjih oborina u zapadnoj Europi. Izraz "atmosferska rijeka" pojam je prvi put korišten 1990-ih za opisivanje kretanja oblaka i vlage iz tropskih predjela u atmosferi koji može rezultirati obilnom kišom ili snijegom.

Takvi uski, dugi pojasevi, u kojima se vrlo vlažan i oborinama sklon zrak prenosi na velike udaljenosti, u meteorologiji se nazivaju "atmosferskim rijekama". Atmosferske rijeke nose mnogo topline i vlage iz tropskih ili suptropskih krajeva u više geografske širine. Prvenstveno se razvijaju duž frontova područja niskog tlaka.

Prema NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration), jedna atmosferska rijeka može nositi količinu vode otprilike 7,5 do 15 puta veću od količine vode koju rijeka Mississippi normalno prenosi do svog ušća. U prosjeku, četiri ili pet atmosferskih rijeka prisutno je na svakoj hemisferi u bilo kojem trenutku.

Oborinska traka može dovesti do plavljenja ovisno o jačini atmosferske rijeke. Problematično postaje kada traka sadrži puno vodene pare te se stvaraju jaki pljuskovi i grmljavina, kako se zrak uzdiže nad kopnom. Atmosferske rijeke mogu doseći širinu od 500 kilometara i duljinu od oko 2000 kilometara ili više.

Iako sadrže značajne količine lokalne vlage dok se kreću prema kopnu i polu, one su također važan mehanizam za advekciju vlage iz suptropskih u ekstratropska područja. Oko 90% vodene pare koja dospijeva do izvantropskih geografskih širina prenosi se atmosferskim rijekama. U toplijoj klimi očekuje se povećanje intenziteta i učestalosti atmosferskih rijeka. Navodi se u znanstvenim/naučnim studijama.

Promjena u sklopu ovog poremećaja za vikend zahvaća zapadne predjele regije šireći se dalje na istok. Obilnije oborine na sjeveru Italiije, zapadu Slovenije, a do tada će česte oborine biti i na sjevernom Jadranu.

Vrijeme & Radar urednički tim
Više o temi
Vrlo vruć dan donio i rekorde, 35-40°C
četvrtak, 26. juni 2025.

Gdje je bilo najtoplije?

Vrlo vruć dan donio i rekorde, 35-40°C
Vrućine, a ujutro mraz. Razlika od 35°C
ponedjeljak, 23. juni 2025.

Dok je najdulji dan

Vrućine, a ujutro mraz. Razlika od 35°C
Mikroklima i urbani toplinski otoci
srijeda, 2. juli 2025.

Dodatno zagrijan grad

Mikroklima i urbani toplinski otoci
Svi tematski članci
Ovo bi vas moglo zanimati
Vrućinama se bliži pauza. Promjenljivije
subota, 5. juli 2025.

Vikend još sunčan?

Vrućinama se bliži pauza. Promjenljivije
Vrhunac vrućine, pa za neke manje vruće
četvrtak, 3. juli 2025.

Ponegdje 35-40°C

Vrhunac vrućine, pa za neke manje vruće
Raste opasnost od toplinskog vala
utorak, 1. juli 2025.

Lokalno u regiji do 40°C

Raste opasnost od toplinskog vala
Svi članci
Vrijeme & Radar

www.vrijemeradar.ba

facebookKontakt
Privatnost | Pravne informacije | Izjava o pristupačnosti